28 kwietnia, 2024

Ilość sesji rehabilitacyjnych przyspiesza powrót do zdrowia. Nawet jeśli korzystamy z pomocy specjalisty, warto wspomóc terapię domowymi treningami. W tym celu warto tuż obok przydomowego placu zabaw, zorganizować nie tylko strefę rekreacyjną, ale też sportowo-rehabilitacyjną. Własne łóżko do masażu, drabinki rehabilitacyjne,  piłki do ćwiczeń, materace czy elementy sensoryczne to podstawa wyposażenia.

Standardy bezpieczeństwa

Decydując się na budowę przydomowej strefy sportowo-rehabilitacyjnej powinniśmy skupić się na bezpieczeństwie. W tym celu warto wykorzystać gumowe nawierzchnie bezpieczne, niezbędne do zachowania standardów bezpieczeństwa. Posadzki te są odporne na uszkodzenia mechaniczne i wgniecenia, co oznacza że bez względu na to, jaki sprzęt rehabilitacyjny na nich postawimy, możemy mieć pewność, że nie powstaną nam nieestetyczne nierówności, widoczne po każdym „przemeblowaniu”. Ponadto maty i płyty gumowe są antypoślizgowe, samogasnące i wodoprzepuszczalne.

Wybór według współczynnika

Najważniejszą zaletą bezpiecznej nawierzchni jest jej elastyczność, dzięki której świetnie amortyzuje uderzenia i upadki z wysokości, o czym informuje określający ją, współczynnik HIC. Decydując się na wykorzystanie mat czy płyt gumowych minimalizujemy, więc ryzyko powstania wielu niebezpiecznych urazów, czy poważnych kontuzji. Projektując nawierzchnię, należy jednak pamiętać, że każda gumowa nawierzchnia na plac zabaw, może charakteryzować się innym współczynnikiem bezpieczeństwa. Przykładowo, nawierzchnię o wyższym współczynniku zastosujemy w bezpośredniej przestrzeni wokół sprzętu, gdzie ryzyko upadku jest większe, a o niższym współczynniku w pozostałym obszarze sali, nie wiążącym się w takim ryzykiem.

Estetycznie i praktycznie

Firma Flexizone oferuje zarówno maty, płyty jak i nawierzchnie wylewane, czy gumowe maty przerostowe. W swoim asortymencie posiada też dwuwymiarowe elementy sensoryczne wkomponowane w nawierzchnię, takie jak cyfry, literki, czy kompletne gry podwórkowe takie jak twister, szachy, chińczyk oraz trójwymiarowe elementy sensoryczne np. gumowe postacie zwierzaków, elementy w geometrycznych kształtach np. kostek. Wszystkie dodatki są miłe w kontakcie ze skórą, występują też w szerokiej gamie kolorystycznej. Dzięki swoim zaletom nie tylko wzbogacają strefę estetycznie, ale też wspierają rehabilitację ruchową na przykład wspomagając trening równowagi.

Dodaj komentarz